
Jak zaprojektować
włączniki oświetlenia?
Jednym z najistotniejszych czynników przy projektowaniu wnętrz jest oświetlenie. Projektując jakiekolwiek wnętrze należy pamiętać o właściwym jego rozplanowaniu i umieszczeniu włączników. Zanim to się zrobi trzeba najpierw zaprojektować całe oświetlenie, czyli wiedzieć ile i jakie sceny chcemy mieć w każdym pomieszczeniu oraz co ma być doświetlone: stół, blat roboczy, dekoracje. Czy ma to być światło główne, a może dekoracyjne? Na te pytania odpowiadam w odcinku „Jak zaprojektować oświetlenie”, który dostępny jest również na moim kanale.
Wysokość montażu włączników
Jak już wiesz jakie chcesz mieć oświetlenie trzeba zastanowić się, w którym miejscu powinny być umieszczone włączniki. Włączniki oświetlenia montujemy zazwyczaj na wysokości od 120 do 145 cm. Osobiście polecam okolice 120-125 cm – taka wysokość jest wygodna i dostępna nawet dla dzieci. Dzięki temu najmłodsi domownicy z łatwością sięgną do włącznika, co bywa kluczowe np. przy samodzielnym korzystaniu z toalety.
Jeśli stosujesz włączniki na podwójnych lub potrójnych ramkach, wysokość należy wymierzyć do osi ramki, a nie do dolnej czy górnej jej krawędzi. Szczególnie to jest istotne gdy projektujesz włączniki w pionie. Jeśli zrobisz 125 cm do dolnego włącznika to górny będzie o ok 16 cm wyżej.

WŁĄCZNIKI NA POTRÓJNEJ RAMCE
W tym niewielkim bo zaledwie 32 metrowym mieszkaniu włączniki zostały umieszczone w jednym miejscu na jednej potrójnej ramce.
Odległość od krawędzi drzwi
Ważne jest także, aby włącznik znajdował się w odpowiedniej odległości od drzwi – najlepiej 15-20 cm od surowego otworu drzwiowego do osi włącznika. Taki odstęp zapobiegnie kolizji z ościeżnicą drzwiową, którą montuje się dopiero po wykonaniu prac elektrycznych i wykończeniowych. Jest to niestety częstym problemem przy nieprzemyślanym rozmieszczeniu zarówno włączników jak i gniazd elektrycznych.

ODLEGŁOŚĆ OD DRZWI
Prawidłowo ramka powinna znajdować się w odległości 15-20 cm od krawędzi surowego otworu drzwiowego do osi włącznika.
Włączniki krzyżowe i schodowe
Pomyśl również o tym, czy jedna lampa ma być włączana tylko w jednym miejscu czy być może w wielu. Tak się dzieje w przypadku schodów czy chociażby sypialni. Jak już wygodnie się rozłożysz w łóżku to pewnie nie będzie Ci się chciało wstawać, żeby wyłączyć światło. Do tego służą włączniki krzyżowe i schodowe. Jeśli zależy Ci na wygodzie, zastosuj:
Włączniki schodowe – pozwalają sterować tym samym źródłem światła z dwóch różnych miejsc. Idealne na klatki schodowe lub długie korytarze.
Włączniki krzyżowe – umożliwiają sterowanie jednym światłem z trzech lub więcej punktów. Świetne na przykład do sypialni – jeden włącznik przy wejściu i po jednym po obu stronach łóżka.
Pamiętaj, że jeśli chcesz aby w sypialni znajdowały się włączniki przy wejściu i po obu stronach łóżka to należy zastosować dwa włączniku schodowe i pomiędzy nimi krzyżowy. Ale to najlepiej ustalić na miejscu z elektrykiem. Bez tego nie będzie się dało właściwie sterować oświetleniem. Chyba, że zdalnie lub inteligentnie, ale to już materiał na inny odcinek.

włączniki krzyżowe
W tym projekcie włączniki zarówno lampek nocnych jak i głównego oświetlenia umieszczone zostały na lustrze. Górne oświetlenie sterowane jest włącznikiem krzyżowym i schodowym, a nocne pojedynczymi. Po obu stronach łózka w tym celu zastosowano podwójne ramki elektryczne w kolorze czarnym.