Miniaturka odcinka

Jak zaplanować
gniazdka elektryczne?

Bardzo często zdarza się, że nieprawidłowo zaplanowanie gniazda elektryczne bardziej przeszkadzają w trakcie użytkowania niż pomagają. Dlatego warto przed remontem zastanowić się w jaki sposób Ty i pozostali domownicy będziecie korzystać z gniazd. Zanim oczywiście zaplanujesz gdzie umieścisz gniazdo aby potem podłączyć sprzęt, najpierw musisz wiedzieć gdzie on będzie się znajdował. Zastanów się na przykład gdzie będziecie ładować telefony albo czy telewizor będzie wisiał na ścianie czy stał na komodzie.

Pomieszczeniem, które jest najważniejsze jeśli chodzi o planowanie i użytkowanie gniazd elektrycznych jest kuchnia. I nie chodzi tutaj tylko o gniazda robocze, ale przede wszystkim niewidoczne gniazda w zabudowie do których będziesz podłączać wszelki sprzęt AGD. Jak widzisz projektowanie wnętrz jest trochę jak puzzle,  które tylko prawidłowo ułożone pokażą piękny obraz. W tym odcinku przedstawiam ci wartościowe informacje na co należy zwrócić uwagę projektując gniazda we wszystkich pomieszczeniach twojego domu czy mieszkania.

Kuchnia – centrum zasilania

W kuchni rządzą sprzęty AGD, więc tutaj planowanie gniazd to kluczowa sprawa. Zacznij od listy urządzeń, jakie będziesz mieć i zdecyduj, gdzie będą stały. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych instrukcji jak najwygodniej je zaplanować.

Zmywarka – nigdy nie umieszczaj gniazd za zmywarką. Często zdarza się, że jak masz zmywarkę do zabudowy to ona niestety ale nie mieści się i wystaje. Jej gniazdo najlepiej umieścić w szafce obok. Zazwyczaj jest ono w szafce pod zlewem. Ważne, żeby było bryzgoszczelne (z klapką), aby zapewnić Ci bezpieczeństwo.

Lodówka – jeśli jest do zabudowy, gniazdo warto umieścić w szafce obok, nad lodówką albo na ścianie do cokoliku, czyli ok 5-7 cm od podłogi.

Piekarnik i mikrofalówka – gniazda umieszczamy w szafce nad, pod lub obok sprzętów.

Płyta grzewcza – płyty indukcyjne i elektryczne potrzebują zwykle osobnego zasilania i w nowych budynkach mają osobny bezpiecznik. Czasem jednak płyta może być zasilana na 230V, wówczas wystarczy zwykłe pojedyncze gniazdko.

Okap – gniazdo planujemy na wysokości ok. 170-180 cm. Przy dekoracyjnych modelach sprawdź w instrukcji, gdzie najlepiej umieścić gniazdo, tak aby było niewidoczne po zamontowaniu okapu.

Gniazda robocze – umieszczaj je na wysokości ok. 15-20 cm nad blatem, najlepiej tak, by były przysłonięte przez sprzęty stojące na blacie. Dzięki temu kable ze sprzętu ukryją się za nim i będziesz mieć wrażenie większego porządku. Ostatnio coraz częściej gniazda robocze ukrywa się w wysuwanych boksach z blatu lub z dolnego korpusu szafek wiszących. Natomiast nie zawsze jest to wygodne. Warto na pewno ten wariat rozpatrzeć na wyspie.

projekt – lurvig design <p>projekt – lurvig <strong>design</strong></p>

PODWÓJNE GNIAZDO

W tej niewielkiej kuchni wystarczyło zamontowanie jednego podwójnego gniazda elektrycznego. Umieszczone zostało dokładnie na środku części z blatem roboczym. To idealne miejsce aby wygodnie i bezpiecznie się z nich korzystało.

Łazienka – bezpieczeństwo przede wszystkim

Łazienka to drugie po kuchni miejsce, w którym warto zastanowić się gdzie powinny znaleźć się gniada. Tym bardziej, że w tym pomieszczeniu mamy do czynienia z wodą. Dlatego do tego trzeba podejść bardzo rozważnie. W łazience liczy się bezpieczeństwo i wygoda. Warto zastanowić się gdzie będzie stała pralka i suszarka oraz z jakich dodatkowych urządzeń będziecie korzystać w łazience. Wówczas umieśćcie gniazda tak aby było Wam wygodnie. Pamiętając oczywiście o bezpieczeństwie.

Gniazda robocze montujemy na wysokości 140 cm od podłogi i minimum 60 cm od źródła wody. Powinny to być gniazda bezpieczne tzw. bryzgoszczelne, czyli z klapką. Często projektuje się gniazda niżej niż 140 cm ale trzeba mieć na uwadze odległość od źródła wody i koniecznie zamontować gniazdo z klapką. Dodatkowym gniazdem roboczym, które warto mieć jest gniazdko w szafce. Czasem ładujemy golarkę, depilator czy szczoteczkę do zębów i niekoniecznie musi to być wyeksponowane na wierzchu. Idealna w takim wypadku okazuje się szafka nad zabudową WC, którą często się projektuje aby optymalnie wykorzystać przestrzeń.

Gniazdo do pralki lub/i suszarki powinno ono zostać umieszczone najlepiej ok 10-15 cm nad pralką. Jeśli dodatkowo masz suszarkę to podwójne gniazdo umieszcza się nad oboma sprzętami, bez względu na to czy stoją one obok siebie czy jedno na drugim. Osobiście często nad pralką umieszczam szafkę, wówczas gniazdo chowa się właśnie w niej.

Grzejnik (tzw. ręcznikowiec) – czasem zdarza się, że w łazienkach grzejnik dodatkowo wyposażony jest w grzałkę elektryczną. Dzięki temu w miesiącach gdy nie ma odgrzewania można sobie wysuszyć na nim np. bieliznę. Dlatego warto wcześniej zastanowić się jaki będziesz mieć grzejnik i na jakiej wysokości będzie umieszczony. Zachęcam do rozważenia ukrycie kabla w ścianie, tak aby nie było widać gniazda. Sprytny wykonawca wie jak to się robić.

projekt – lurvig design <p>projekt – lurvig <strong>design</strong></p>

bezpieczeństwo to podstawa

W tej łazience gniazda zostały zaprojektowane w odpowiedniej odległości od źródła wody. Dzięki temu można z nich korzystać funkcjonalnie i z poczuciem bezpieczeństwa.

Zobacz inne odcinki

Znajdź mnie W Social Media

Lubię dzielić się wiedzą i doświadczeniem, dlatego zapraszam na mój kanał na YouTube,

gdzie znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące projektowania wnętrz.

A jeśli chcesz zobaczyć więcej projektów z mojego portfolio to zapraszam na Pinterest.