Miniaturka odcinka

13 najczęstszych błędów przy
projektowaniu łazienki

Jednym z elementów pracy projektanta wnętrz jest ciągłe obserwowanie przestrzeni i szukanie rozwiązań i pomysłów, na które jeszcze się nie wpadło. Warto również mieć wyostrzony zmysł wzroku na błędy jakie popełnili inni projektując swoje łazienki samodzielnie. Poniżej znajdziesz kilkanaście elementów, który przykuły moją uwagę obserwując łazienki w przeróżnych miejscach. Cześć z nich to również moje osobiste doświadczenie, dzięki któremu nauczyłem się na własnych błędach. Ale Ty nie musisz się na nich uczuć. Przeczytaj poniższe wskazówki lub oglądnij mój odcinek, a jak stwierdzisz, że potrzebujesz pomocy to zawsze możesz swoje pomysły ze mną skonsultować.

1. WENTYLACJA – JAK PRZESUWAĆ

Każda łazienka musi posiadać odpowiednią i przede wszystkim sprawną wentylację. Jest ona kluczowa dla utrzymania suchego i zdrowego środowiska w łazience. W nowych budynkach stosuje się kratki z zapadką przeciwpożarową, co niestety często utrudnia przesuwanie otworu wentylacyjnego gdziekolwiek. Pamiętaj, że można przesuwać kratkę wentylacyjną, ale nie dalej niż metr od pierwotnego miejsca. W innym wypadku nie będzie ona w pełni sprawna. Jeśli przesuwasz kratkę, to ważne jest również pozostawienie dostępu do pierwotnego miejsca, w którym była kratka wentylacyjna.

2. WC – ILE ODSUNĄĆ OD ŚCIANY

Aby korzystanie z toalety było komfortowe, odległość od ściany do jej krawędzi powinna wynosić co najmniej 15 cm, a najlepiej 19-20 cm. Jeśli będzie to mniej niż 15 cm Twoje ramie będzie opierało się o ścianę i na toalecie będziesz siedzieć krzywo. W przypadku niższych barier jak na przykład pralka odległość nie powinna być mniejsza niż 12 cm.

projekt – lurvig design <p>projekt – lurvig <strong>design</strong></p>

wygodne odległości 

W tym projekcie odległości pomiędzy toaletą a ścianą, oraz bidetem, a także odległość pomiędzy bidetem a wanną to 20 cm. W sam raz!

3. Wanna – konieczna rewizja

Tak zwana rewizja to nic innego jak możliwość dostania się do syfonu wanny i do odpływu bez konieczności kucia płytek. Chodzi o sytuację awaryjną. W tym wypadku najlepiej jest zamontować jedną, bądź fragment płytki na magnesach i szpary pomiędzy płytkami zasilikonować.

4. Parawan wannowy – kolizja

Zauważam odwiedzając różne miejsca, że jest to jeden z częstych błędów. Aby go uniknąć najpierw trzeba zastanowić się jaką baterię będziemy mieć do wanny i gdzie będzie ona umieszczona. Następnie gdy już to wiemy trzeba zastanowić się jaki rodzaj parawanu nawannowego zastosować: czy w pełni ruchomy, czy częściowo nieruchomy. Tak aby nie dochodziło do kolizji szyba bateria.

5. LUSTRO – WYSOKOŚCI

Nie ma nic bardziej niewygodnego jak za wysoko zamontowane lustro w łazience. Jego dolna krawędź nie powinna znajdować się wyżej aniżeli 120 cm od podłogi – to w przypadku dorosłych osób. A jeśli chodzi o dzieci to powinno ono być niżej – najlepiej ok 100 cm. Aczkolwiek często ze względów funkcjonalnych (chlapiąca się woda na lustro) decydujemy się na umieszczenie go wyżej niż bateria umywalkowa. Idealnym rozwiązaniem jest  zamontowanie dużego lustra od samego blatu, ale dla tych, którzy lubią czystość mycie lustra codziennie będzie czasochłonne i może być irytujące. Szczególnie w miejscach gdzie woda jest twarda.

Jeśli chodzi o górną krawędź to ona może być nawet pod samym sufitem. Trzeba jednak pamiętać, że lustro będziesz co jakiś czas myć. A stawanie na drabinie za każdym razem może być uciążliwe. Jeśli natomiast lustro nie będzie do samego sufitu to górna krawędź lustra powinna znajdować się na wysokości minimum 180 cm, aby każdy mógł wygodnie się w nim przejrzeć – nawet wysoka osoba. Lustro ma głębię, co oznacza, że osoba mająca 190 cm wzrostu przy górnej krawędzi 180 cm również będzie mogła się wygodnie w nim przejrzeć.

6. LUSTRO – OŚWIETLENIE

To zrozumieją głównie Panie, które wykonują make-up w łazience oraz wszystkie osoby pielęgnujące twarz przed lustrem. Trzeba pamiętać o tym, aby światło przy lustrze doświetlało nam twarz równomiernie od przodu. Zamontowanie tylko górnej lampy daje efekt tzw. „pandy” czyli uwypukla cienie pod oczami. Innym istotnym elementem jest zastosowanie źródła światła o  temperaturze barwowej zimnej (6000-1000 Kelwinów) zbliżonej do światła dziennego, gdyż zobaczysz jak makijaż będzie wyglądał gdy wyjdziesz na zewnątrz.

projekt – lurvig design <p>projekt – lurvig <strong>design</strong></p>

idealne wysokości

Na powyższej wizualizacji zobaczysz, że lustro umieszczone jest na idealnej wysokości, a linia światła zapewnia odpowiednie doświetlenie twarzy podczas różnych czynności, jakie wykonujemy w łazience przed lustrem.

7. WŁąCZNIKI OŚWIETLENIA

Gdy wchodzisz do łazienki włącznik oświetlenia powinien znajdować się po tej samej stronie drzwi co klamka. W przeciwnym wypadku będzie to niewygodne. Szczególnie wówczas, gdy w łazience będziesz mieć kilka scen: dekoracyjną i główną. Warto również zastanowić się czy wszystkie lampy będą włączane na zewnątrz łazienki. Zapewne lampę przy lustrze będzie wygodniej włączać w środku.  A może nie tylko ją?

8. UMYWALKA – NA JAKIEJ WYSOKOŚCI

Biorąc pod uwagę, że z umywalki korzystają zarówno domownicy jak i goście to najbardziej optymalna wysokość dla górnej krawędzi umywalki to 85-95 cm. Warto jednak mieć na uwadze dzieci dlatego ja zazwyczaj umieszczam ją na wysokości 85 cm.

Szczególnie zwróć na to uwagę gdy wybierasz umywalkę nablatową typu misa. Jeśli będzie miała ona 14 cm to krawędź blatu szafki pod nią będzie na wysokości 71 cm (85 cm – 14 cm). Szczególnie ważne jest to kiedy na przykład chcesz pod blatem obok umywalki umieścić pralkę. Wówczas trzeba zastosować umywalkę wpuszczaną w blat. Z prostego względu. Pralka ma 85 cm, dodając 1 cm luzu oraz 4 cm blatu (standardowy wymiar) to już masz 90 cm. Jeśli dodasz miskę na 14 cm to górna krawędź będzie na 104 cm, co dla niektórych już będzie niewygodne.

projekt – lurvig design <p>projekt – lurvig <strong>design</strong></p>

umywalka misa

W tym wypadku umywalka ma nieregularną wysokość na obwodzie. Dlatego należy mierzyć przednią krawędź umywalki.

9. ODPŁYW LINIOWY – spadek

Bardzo często w kabinach prysznicowych nie stosuje się brodzika tylko różnego rodzaju odpływy liniowe ukryte w podłodze. Niezwykle istotny przy odpływie liniowym jest spadek tak aby woda spływała do odpływu, a nie rozlewała się po łazience. Należy zastosować spadek 2% na 1 metr, czyli 2 cm przy długości brodzika 100 cm.

Dlatego zanim dokonasz zakupu zwróć uwagę, gdzie jest pion, gdzie chcesz umieścić odpływ i czy będziesz w stanie zastosować odpowiedni spadek. Oczywiście do tego trzeba fachowej wiedzy ponieważ w trakcie remontu może się okazać, że pod wylewką kryją się przeróżne niespodzianki. Dlatego takie rzeczy warto konsultować z wykonawcą lub hydraulikiem.

10. DESZCZOWNICA – NA JAKIEJ WYSOKOŚCI

Jednym z częstych błędów jakie obserwuję to za nisko zamontowana deszczownica. W trakcie użytkowanie potrafi to być  bardzo uciążliwe, szczególnie dla wysokich osób. Pamiętaj, że dolna krawędź deszczownicy nie powinna być niżej niż 210 cm. Zaznaczam, że dolna krawędź a nie wylewka w ścianie. Zazwyczaj ramię wylewki ma wysokość 8-10 cm. Więc jeśli zaplanujesz dopływ wody na wysokości 210 cm to finalnie woda będzie lała się od wysokości 200 cm.

Powyższa wysokość sprawdza się dla osób mających 180 cm wzrostu lub mniej. Jeśli domownicy są wyżsi to najlepiej aby deszczownica zamontowana została minimum 20 cm wyżej (dolna jej krawędź) od najwyższego domownika. Jeśli ktoś jest bardzo wysoki warto rozważyć zamontowanie deszczownicy sufitowej.

Szczególnie ważna wysokość deszczownicy jest gdy montujemy ją w wannie. Musisz wiedzieć, że wanna nie stoi bezpośrednio na podłodze tylko ma dodatkowe nóżki, które mają ok 15 cm. Dlatego obliczając umieszczenie  deszczownicy w tym wypadku najlepiej dodać 15 cm. Czyli na przykład dla osoby mniejszej niż 180 cm wysokość dolnej krawędzi deszczownicy powinna wynieść przynajmniej 225 cm od podłogi.

projekt – lurvig design <p>projekt – lurvig <strong>design</strong></p>

odpływ i deszczownica

Odpływ liniowy zamontowany został na tylnej ścianie kabiny tuż obok pionu kanalizacyjnego, który mieści się za lustrem. Nie było najmniejszych wątpliwości, że spadek będzie odpowiedni. Deszczownica natomiast zgodnie z założeniami została umieszczona na wysokości 220 cm.

11. KOSMETYKI pod prysznicem

Zanim zaczniesz remont łazienki zastanów się gdzie pod prysznicem będziesz umieszczać kosmetyki. Nie ma nic gorszego aniżeli szampony i żele pod prysznic stojące na podłodze. Planując projekt łazienki warto sprawdzić, czy da się np. dobudować ściankę kartogips głęboką na 10 cm tak aby w niej stworzyć półki w postaci wnęk. Takie rozwiązanie bardzo porządkuje przestrzeń. Jeśli natomiast nie ma takiej opcji można kupić różnego rodzaju stalowe półki lub koszyki. Dzięki temu przestrzeń pod prysznicem będzie bardziej uporządkowana, a Tobie będzie łatwiej ją sprzątać.

12. KABINA PRYSZNICOWA

Kolejny element, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę to jak będą otwierały się drzwi do/z kabiny prysznicowej i czy nie będą przypadkiem kolidowały z innymi elementami w łazience. Na rynku dostępnych jest sporo różnych rozwiązań: drzwi przesuwne, uchylne, łamane, a czasem ich kombinacje. Zwróć na to uwagę i kup odpowiednie drzwi dla Twojego prysznica.

13. RĘCZNIK DO RĄK

To wydawało by się detalem. Ale wyobraź sobie, że przychodzi do Ciebie gość i po skorzystaniu z toalety i umyciu rąk chce wytrzeć je w ręcznik. Odwraca się a tam na grzejniku wiszą 3 różne ręczniki i nie wiadomo, który jest tym do rąk. Dla gościa może być niekomfortowe wycieranie rąk w ręcznik, w który wycierał ktoś inny całe swoje ciało. To prosta zasada higieny. Jeśli natomiast z jakichś powodów nie jest to możliwe w Twojej łazience, aby mieć wieszak na ręcznik tuż obok umywalki, zawsze pamiętaj goszcząc kogoś aby położyć mu mały ręcznik w okolicy umywalki.

Zobacz inne odcinki

Znajdź mnie W Social Media

Lubię dzielić się wiedzą i doświadczeniem, dlatego zapraszam na mój kanał na YouTube,

gdzie znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące projektowania wnętrz.

A jeśli chcesz zobaczyć więcej projektów z mojego portfolio to zapraszam na Pinterest.